Stackpole Electronics Inc. RSF2JA47R0
RSF2JA47R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JA47R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 47 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JA47R0.pdf
Availability of RSF2JA47R0
QUANTITY
RSF2JA47R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JA47R0
Internal Part NumberEIS-RSF2JA47R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JA47R0
Related LinksRSF2J, RSF2JA47R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JA47R0 Details Description
Related parts for RSF2JA47R0
IC MULT RS-232 DRV/REC 20-SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.5MM 10POS PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.3MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
PLUG SHORTING INSULATED BLUE datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 52MHZ 8WLCSP datasheet.pdf
RES 816 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf