Stackpole Electronics Inc. RSF2JB240R
RSF2JB240R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JB240R
Brief Description
RES MO 2W 240 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JB240R.pdf
Availability of RSF2JB240R
QUANTITY
RSF2JB240R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JB240R
Internal Part NumberEIS-RSF2JB240R
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JB240R
Related LinksRSF2J, RSF2JB240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JB240R Details Description
Related parts for RSF2JB240R
RES SMD 549K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.060" (1.52mm) Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
2M RA SE CONNECTOR,DC,3-PIN datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH 14TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.383 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC CLOCK PCIE GEN3/2 DIF 16TSSOP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 850MA 700 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO247AC datasheet.pdf