Stackpole Electronics Inc. RSF2JB240R
RSF2JB240R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JB240R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 240 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JB240R.pdf
Availability of RSF2JB240R
QUANTITY
RSF2JB240R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JB240R
Internal Part NumberEIS-RSF2JB240R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JB240R
Related LinksRSF2J, RSF2JB240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JB240R Details Description
Related parts for RSF2JB240R
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
DSUB 8W8 M FLOA datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
RES 291K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf