Stackpole Electronics Inc. RSF2JB3R60
RSF2JB3R60 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JB3R60
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 3.6 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JB3R60.pdf
Availability of RSF2JB3R60
QUANTITY
RSF2JB3R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JB3R60
Internal Part NumberEIS-RSF2JB3R60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JB3R60
Related LinksRSF2J, RSF2JB3R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JB3R60 Details Description
Related parts for RSF2JB3R60
RES SMD 3.65K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG SLDR 1MM 27POS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 100POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
HDM SAPR200F430O LM CUT datasheet.pdf
OSC XO 25.8048MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN PLUG datasheet.pdf
10000UF 25V 35X30 85C SI datasheet.pdf