Stackpole Electronics Inc. RSF2JBR180
RSF2JBR180 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JBR180
Brief Description
RES MO 2W 0.18 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JBR180.pdf
Availability of RSF2JBR180
QUANTITY
RSF2JBR180 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JBR180
Internal Part NumberEIS-RSF2JBR180
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JBR180
Related LinksRSF2J, RSF2JBR180 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JBR180 Details Description
Related parts for RSF2JBR180
RES ARRAY 14 RES 100K OHM 16DRT datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 5A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
IC 8-BIT GEN/CHKER 24DIP datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC INVERTER CMOS 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf