Stackpole Electronics Inc. RSF2JT100K
RSF2JT100K picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT100K
Brief Description
RES MO 2W 100K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT100K.pdf
Availability of RSF2JT100K
QUANTITY
RSF2JT100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT100K
Internal Part NumberEIS-RSF2JT100K
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT100K
Related LinksRSF2J, RSF2JT100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT100K Details Description
Related parts for RSF2JT100K
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 1880MHZ 0603 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT ACH W-W 2POS 1.2MM datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 24A 2.34 MOHM datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.357 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHM .178" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf