Stackpole Electronics Inc. RSF2JT120R
RSF2JT120R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT120R
Brief Description
RES MO 2W 120 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT120R.pdf
Availability of RSF2JT120R
QUANTITY
RSF2JT120R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT120R
Internal Part NumberEIS-RSF2JT120R
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT120R
Related LinksRSF2J, RSF2JT120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT120R Details Description
Related parts for RSF2JT120R
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 120MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 1024RES 2M datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 20V 2.5A 6-SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 560 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf