Stackpole Electronics Inc. RSF2JT1R30
RSF2JT1R30 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT1R30
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 1.3 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT1R30.pdf
Availability of RSF2JT1R30
QUANTITY
RSF2JT1R30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT1R30
Internal Part NumberEIS-RSF2JT1R30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT1R30
Related LinksRSF2J, RSF2JT1R30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT1R30 Details Description
Related parts for RSF2JT1R30
TERM BLOCK PCB 4POS 3.81MM GRN datasheet.pdf
SIDACTOR 4CH 190/380V 400A MS013 datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 12PS DL PCB AU datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.570" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf