Stackpole Electronics Inc. RSF2JT430R
RSF2JT430R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT430R
Brief Description
RES MO 2W 430 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT430R.pdf
Availability of RSF2JT430R
QUANTITY
RSF2JT430R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT430R
Internal Part NumberEIS-RSF2JT430R
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT430R
Related LinksRSF2J, RSF2JT430R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT430R Details Description
Related parts for RSF2JT430R
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 2A 800V 1PH 4SIP datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT LINEAR POSITION datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 151VC SMCJ datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.28K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf