Stackpole Electronics Inc. RSF2JT43K0
RSF2JT43K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT43K0
Brief Description
RES MO 2W 43K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT43K0.pdf
Availability of RSF2JT43K0
QUANTITY
RSF2JT43K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT43K0
Internal Part NumberEIS-RSF2JT43K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT43K0
Related LinksRSF2J, RSF2JT43K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT43K0 Details Description
Related parts for RSF2JT43K0
RES SMD 63.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUAD ECL 16-CDIP datasheet.pdf
DOOR STEEL 34.75X19.33" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.333GHZ 1295BGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf