Stackpole Electronics Inc. RSF2JT7R50
RSF2JT7R50 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT7R50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 7.5 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT7R50.pdf
Availability of RSF2JT7R50
QUANTITY
RSF2JT7R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT7R50
Internal Part NumberEIS-RSF2JT7R50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT7R50
Related LinksRSF2J, RSF2JT7R50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT7R50 Details Description
Related parts for RSF2JT7R50
Crystal 9.8304MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR 616336 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ1 M20 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-323 datasheet.pdf
FILTER 3PHASE NEUTRAL LINES 25A datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
FL. HIGH BAY SENSOR LENS WHITE datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf