Stackpole Electronics Inc. RSF2JT820R
RSF2JT820R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT820R
Brief Description
RES MO 2W 820 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT820R.pdf
Availability of RSF2JT820R
QUANTITY
RSF2JT820R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT820R
Internal Part NumberEIS-RSF2JT820R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT820R
Related LinksRSF2J, RSF2JT820R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT820R Details Description
Related parts for RSF2JT820R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG16G/AF16/AFG16G datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 12V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W DO204AL datasheet.pdf