Stackpole Electronics Inc. RSF2JT8K20
RSF2JT8K20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT8K20
Brief Description
RES MO 2W 8.2K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT8K20.pdf
Availability of RSF2JT8K20
QUANTITY
RSF2JT8K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT8K20
Internal Part NumberEIS-RSF2JT8K20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT8K20
Related LinksRSF2J, RSF2JT8K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT8K20 Details Description
Related parts for RSF2JT8K20
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 500MA 12V datasheet.pdf
IC POWER AMP 1W 2.5GHZ 32-VQFN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SNSW 10A LNGSHFT 1/4 BALL LEVER datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 2.9A 6-TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CABLE LMR195 N TYP PLUG-PLUG 36" datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TV 22C 22#22D SKT RECP datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V Radiation Hardened FPGAs IC datasheet.pdf