Stackpole Electronics Inc. RSF2JTR910
RSF2JTR910 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JTR910
Brief Description
RES MO 2W 0.91 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JTR910.pdf
Availability of RSF2JTR910
QUANTITY
RSF2JTR910 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JTR910
Internal Part NumberEIS-RSF2JTR910
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JTR910
Related LinksRSF2J, RSF2JTR910 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JTR910 Details Description
Related parts for RSF2JTR910
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC LINE DRIVER CO/CPE VDSL 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 92POS datasheet.pdf
RES SMD 3.97K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ATTENUATOR 10 DB DC 18GHZ datasheet.pdf