Stackpole Electronics Inc. RSF2JTR910
RSF2JTR910 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JTR910
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 0.91 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JTR910.pdf
Availability of RSF2JTR910
QUANTITY
RSF2JTR910 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JTR910
Internal Part NumberEIS-RSF2JTR910
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JTR910
Related LinksRSF2J, RSF2JTR910 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JTR910 Details Description
Related parts for RSF2JTR910
JUMPER-H1507TR/A3048Y/X 6" datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 30POS datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30K OHM 5% 20W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf