Stackpole Electronics Inc. RSF3FB8R25
RSF3FB8R25 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3FB8R25
Brief Description
RES MO 3W 8.25 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF3FB8R25.pdf
Availability of RSF3FB8R25
QUANTITY
RSF3FB8R25 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3FB8R25
Internal Part NumberEIS-RSF3FB8R25
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3FB8R25
Related LinksRSF3F, RSF3FB8R25 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3FB8R25 Details Description
Related parts for RSF3FB8R25
COUNTER LCD 4 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf