Stackpole Electronics Inc. RSF3JA1K60
RSF3JA1K60 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JA1K60
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 1.6K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JA1K60.pdf
Availability of RSF3JA1K60
QUANTITY
RSF3JA1K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JA1K60
Internal Part NumberEIS-RSF3JA1K60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JA1K60
Related LinksRSF3J, RSF3JA1K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JA1K60 Details Description
Related parts for RSF3JA1K60
ENDPLATE AP MAK 2.5 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 21.4A 2 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 12POS DUAL TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 68 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CABLE 22COND 22AWG BROWN 500' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 13MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf