Stackpole Electronics Inc. RSF3JB100R
RSF3JB100R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB100R
Brief Description
RES MO 3W 100 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB100R.pdf
Availability of RSF3JB100R
QUANTITY
RSF3JB100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB100R
Internal Part NumberEIS-RSF3JB100R
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB100R
Related LinksRSF3J, RSF3JB100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB100R Details Description
Related parts for RSF3JB100R
3 PHASE/FULL WAVE 74A BRDG RECT datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD 1 ISL88550A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 990MA 362 MOHM datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 4COL datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME FWE BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf