Stackpole Electronics Inc. RSF3JB100R
RSF3JB100R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 100 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB100R.pdf
Availability of RSF3JB100R
QUANTITY
RSF3JB100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB100R
Internal Part NumberEIS-RSF3JB100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB100R
Related LinksRSF3J, RSF3JB100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB100R Details Description
Related parts for RSF3JB100R
IDC CABLE-AKC50G/ AE50G / AKC50G datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.6MHZ RRO SC70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
OSC TCXO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 93 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 179MA 6.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf