Stackpole Electronics Inc. RSF3JB2R40
RSF3JB2R40 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB2R40
Brief Description
RES MO 3W 2.4 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB2R40.pdf
Availability of RSF3JB2R40
QUANTITY
RSF3JB2R40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB2R40
Internal Part NumberEIS-RSF3JB2R40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB2R40
Related LinksRSF3J, RSF3JB2R40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB2R40 Details Description
Related parts for RSF3JB2R40
Crystal 22.1184MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 7.5NS 60BGA datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 5KV R16 DISK datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 3A TO-220F-5 datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 0.1% 0.4W J LEAD datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf