Stackpole Electronics Inc. RSF3JB3R00
RSF3JB3R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB3R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 3 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB3R00.pdf
Availability of RSF3JB3R00
QUANTITY
RSF3JB3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB3R00
Internal Part NumberEIS-RSF3JB3R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB3R00
Related LinksRSF3J, RSF3JB3R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB3R00 Details Description
Related parts for RSF3JB3R00
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 260MA 900 MOHM datasheet.pdf
QKE III HDR STR GXT WOL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 12V OUT SIP VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
UPS SMART ONLINE datasheet.pdf
1016 TB RIS CLA PARALLEL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.2V 10W datasheet.pdf