Stackpole Electronics Inc. RSF3JB4K70
RSF3JB4K70 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB4K70
Brief Description
RES MO 3W 4.7K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB4K70.pdf
Availability of RSF3JB4K70
QUANTITY
RSF3JB4K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB4K70
Internal Part NumberEIS-RSF3JB4K70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB4K70
Related LinksRSF3J, RSF3JB4K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB4K70 Details Description
Related parts for RSF3JB4K70
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIELDPATCHK AWG22/72XIP20 13 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
CONNECTOR 100POS STRT TERM DIN datasheet.pdf