Stackpole Electronics Inc. RSF3JB51K0
RSF3JB51K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB51K0
Brief Description
RES MO 3W 51K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB51K0.pdf
Availability of RSF3JB51K0
QUANTITY
RSF3JB51K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB51K0
Internal Part NumberEIS-RSF3JB51K0
Standard Package500
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB51K0
Related LinksRSF3J, RSF3JB51K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB51K0 Details Description
Related parts for RSF3JB51K0
IC REG LDO 3V 50MA SOT89-3 datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 100MHZ 32TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC AXIAL datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1812 30V 0.1A datasheet.pdf
SENSOR RETROREFL DC SSR SELECT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 150/60MM-48" datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 30W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 10 V datasheet.pdf