Stackpole Electronics Inc. RSF3JB5K60
RSF3JB5K60 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB5K60
Brief Description
RES MO 3W 5.6K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB5K60.pdf
Availability of RSF3JB5K60
QUANTITY
RSF3JB5K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB5K60
Internal Part NumberEIS-RSF3JB5K60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB5K60
Related LinksRSF3J, RSF3JB5K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB5K60 Details Description
Related parts for RSF3JB5K60
IC OPAMP GP 50KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TXRX BIDIRECT LV 5V I/O 20SOIC datasheet.pdf
RES 706K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf