Stackpole Electronics Inc. RSF3JB6K80
RSF3JB6K80 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB6K80
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 6.8K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB6K80.pdf
Availability of RSF3JB6K80
QUANTITY
RSF3JB6K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB6K80
Internal Part NumberEIS-RSF3JB6K80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB6K80
Related LinksRSF3J, RSF3JB6K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB6K80 Details Description
Related parts for RSF3JB6K80
CONN HEADER 12POS R/A 15GOLD datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .186" .113"L datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V -12V 40W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON CYLINDRICAL RED datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2414 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf