Stackpole Electronics Inc. RSF3JB750R
RSF3JB750R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB750R
Brief Description
RES MO 3W 750 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB750R.pdf
Availability of RSF3JB750R
QUANTITY
RSF3JB750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB750R
Internal Part NumberEIS-RSF3JB750R
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB750R
Related LinksRSF3J, RSF3JB750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB750R Details Description
Related parts for RSF3JB750R
CONN PCB 50 PIN .125" TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM26LV datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
OSC MEMS 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf