Stackpole Electronics Inc. RSF3JT100R
RSF3JT100R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JT100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 100 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JT100R.pdf
Availability of RSF3JT100R
QUANTITY
RSF3JT100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JT100R
Internal Part NumberEIS-RSF3JT100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JT100R
Related LinksRSF3J, RSF3JT100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JT100R Details Description
Related parts for RSF3JT100R
IDC CABLE - MSC16K/MC16G/X datasheet.pdf
OVP 230V SPDT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 15POS YELLOW datasheet.pdf
RES 392 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER SH 5POS SIDE 1MM AU datasheet.pdf