Stackpole Electronics Inc. RSF3JT270R
RSF3JT270R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JT270R
Brief Description
RES MO 3W 270 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JT270R.pdf
Availability of RSF3JT270R
QUANTITY
RSF3JT270R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JT270R
Internal Part NumberEIS-RSF3JT270R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JT270R
Related LinksRSF3J, RSF3JT270R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JT270R Details Description
Related parts for RSF3JT270R
OSC XO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 24AWG 500' datasheet.pdf
TVS DIODE 146VWM 258VC DO201AD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf