Stackpole Electronics Inc. RSF3JT390R
RSF3JT390R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JT390R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 390 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JT390R.pdf
Availability of RSF3JT390R
QUANTITY
RSF3JT390R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JT390R
Internal Part NumberEIS-RSF3JT390R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JT390R
Related LinksRSF3J, RSF3JT390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JT390R Details Description
Related parts for RSF3JT390R
CAP FILM 2700PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT TIN 17POS datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1600W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
8MM PROXIMITY SWITCH ASSY datasheet.pdf