Stackpole Electronics Inc. RSF3JT4K70
RSF3JT4K70 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JT4K70
Brief Description
RES MO 3W 4.7K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JT4K70.pdf
Availability of RSF3JT4K70
QUANTITY
RSF3JT4K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JT4K70
Internal Part NumberEIS-RSF3JT4K70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JT4K70
Related LinksRSF3J, RSF3JT4K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JT4K70 Details Description
Related parts for RSF3JT4K70
IC COMP 1.6V SGL P-P W/CS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.3A SOT-23 datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN DL LDO 20TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 930UF 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DCON,9P,SS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 51C S /11 WHT 36" NI datasheet.pdf