Cynergy3 RSF56H100RC
RSF56H100RC picture photo
Mfg. Part Number
RSF56H100RC
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
FLOATSWITCH VERT 1A NO/NC PPS
Datasheet Download
RSF56H100RC.pdf
Availability of RSF56H100RC
QUANTITY
RSF56H100RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF56H100RC
Internal Part NumberEIS-RSF56H100RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesRSF50
TypeLiquid
Output TypeSwitch (Single Float)
Output ConfigurationSPST-NC/NO
Current1A
Minimum Liquid Specific Gravity0.85
Switch Actuation Level0.807" (20.5mm)
Mounting TypePanel Mount, M12x1.75 Thread
Material - Housing & PrismPolyphenylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature-10°C ~ 120°C
Voltage Rating300VDC, 300VAC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF56H100RC
Related LinksRSF56, RSF56H100RC Datasheet, Cynergy3 Distributor
RSF56H100RC Details Description
Related parts for RSF56H100RC
RES SMD 4.3K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 196KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 6.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 151MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf