Cynergy3 RSF66A50A100P
RSF66A50A100P picture photo
Mfg. Part Number
RSF66A50A100P
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
DL PNT FLOATSWITCH 134MM TOTAL L
Datasheet Download
RSF66A50A100P.pdf
Availability of RSF66A50A100P
QUANTITY
RSF66A50A100P Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF66A50A100P
Internal Part NumberEIS-RSF66A50A100P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSelecting the Correct Floatswitch
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesRSF66
TypeLiquid
Output TypeSwitch (2) (Dual Float)
Output ConfigurationSPST-NC/NO, SPST-NC/NO
Current600mA
Minimum Liquid Specific Gravity0.85
Switch Actuation Level1.969", 3.937" (50mm, 100mm)
Mounting TypePanel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & PrismPolyphenylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Voltage Rating120VDC, 240VAC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF66A50A100P
Related LinksRSF66A, RSF66A50A100P Datasheet, Cynergy3 Distributor
RSF66A50A100P Details Description
Related parts for RSF66A50A100P
CONNECTOR RECEPT 30POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 92MA 12 OHM SMD datasheet.pdf