Nichicon RSL0E101MCN1GB
RSL0E101MCN1GB picture photo
Mfg. Part Number
RSL0E101MCN1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
RSL0E101MCN1GB.pdf
Availability of RSL0E101MCN1GB
QUANTITY
RSL0E101MCN1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RSL0E101MCN1GB
Internal Part NumberEIS-RSL0E101MCN1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, SL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)