Sullins Connector Solutions RSM10DTKT
RSM10DTKT picture photo
Mfg. Part Number
RSM10DTKT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RSM10DTKT.pdf
Availability of RSM10DTKT
QUANTITY
RSM10DTKT Order Process
Ship out your order
Specifications of RSM10DTKT
Internal Part NumberEIS-RSM10DTKT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSM10DTKT
Related LinksRSM1, RSM10DTKT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSM10DTKT Details Description
Related parts for RSM10DTKT
RES SMD 698 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 5V SERIAL 8-UMAX datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 900 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN SOCKET 12POS WIREMOUNT .050 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf