Sullins Connector Solutions RSM12DRMT-S273
RSM12DRMT-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RSM12DRMT-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW
Datasheet Download
RSM12DRMT-S273.pdf
Availability of RSM12DRMT-S273
QUANTITY
RSM12DRMT-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSM12DRMT-S273
Internal Part NumberEIS-RSM12DRMT-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSM12DRMT-S273
Related LinksRSM12DR, RSM12DRMT-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSM12DRMT-S273 Details Description
Related parts for RSM12DRMT-S273
MOSFET P-CH 12V 11.5A 8-SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN,GRN,Y/G TINT datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TAPE ELECTROPLATING 1" datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1410 datasheet.pdf
SLIT HARNES WRAP BL 15M 32MM MAX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 8GB SLC datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf