Sullins Connector Solutions RSM15DTAT
RSM15DTAT picture photo
Mfg. Part Number
RSM15DTAT
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RSM15DTAT.pdf
Availability of RSM15DTAT
QUANTITY
RSM15DTAT Order Process
Ship out your order
Specifications of RSM15DTAT
Internal Part NumberEIS-RSM15DTAT
Series-
PackagingTube
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSM15DTAT
Related LinksRSM1, RSM15DTAT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSM15DTAT Details Description
Related parts for RSM15DTAT
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
DIODE PIN 100V 150MA 0402 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
13 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf