Sullins Connector Solutions RSM25DRXS
RSM25DRXS picture photo
Mfg. Part Number
RSM25DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RSM25DRXS.pdf
Availability of RSM25DRXS
QUANTITY
RSM25DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of RSM25DRXS
Internal Part NumberEIS-RSM25DRXS
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSM25DRXS
Related LinksRSM2, RSM25DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSM25DRXS Details Description
Related parts for RSM25DRXS
CHOKE DIFFERENTIAL 30UH 2A VERT datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
63332A108 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN FEMALE 12POS DUAL BLACK datasheet.pdf
2.0 WTB HDR ASSY ST 6CKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC BATT MGMT LI-ION AFE 30TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf