Sullins Connector Solutions RSM36DTBD-S273
RSM36DTBD-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RSM36DTBD-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RSM36DTBD-S273.pdf
Availability of RSM36DTBD-S273
QUANTITY
RSM36DTBD-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSM36DTBD-S273
Internal Part NumberEIS-RSM36DTBD-S273
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSM36DTBD-S273
Related LinksRSM36DT, RSM36DTBD-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSM36DTBD-S273 Details Description
Related parts for RSM36DTBD-S273
LED YEL T1-3/4 DUAL RT ANG PCB datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 10-12AWG YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
FUSE GLASS 35A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 9.4MM datasheet.pdf
RES 454 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SENSOR LASER 9M PNP 10-30VDC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 144MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
DIODE SCHKY 20V 1A 1=20PCS datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf