Sullins Connector Solutions RSM40DTAN-S189
RSM40DTAN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RSM40DTAN-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RSM40DTAN-S189.pdf
Availability of RSM40DTAN-S189
QUANTITY
RSM40DTAN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSM40DTAN-S189
Internal Part NumberEIS-RSM40DTAN-S189
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSM40DTAN-S189
Related LinksRSM40DT, RSM40DTAN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSM40DTAN-S189 Details Description
Related parts for RSM40DTAN-S189
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MICROMON 3V W/PBRST SOT-23-5 datasheet.pdf
MOSFET COOL MOS SAWED WAFER datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO215AA datasheet.pdf