Stackpole Electronics Inc. RSMF12FT110R
RSMF12FT110R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12FT110R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 110 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSMF12FT110R.pdf
Availability of RSMF12FT110R
QUANTITY
RSMF12FT110R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12FT110R
Internal Part NumberEIS-RSMF12FT110R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12FT110R
Related LinksRSMF12, RSMF12FT110R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12FT110R Details Description
Related parts for RSMF12FT110R
CONN HEADER 88POS VERT 2MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL T/H LP 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADJ BUCK RF PWR AMP 9USMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 750MHZ 32QFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V TO-205AF TO-39 datasheet.pdf