Stackpole Electronics Inc. RSMF12FT162R
RSMF12FT162R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12FT162R
Brief Description
RES MO 1/2W 162 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSMF12FT162R.pdf
Availability of RSMF12FT162R
QUANTITY
RSMF12FT162R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12FT162R
Internal Part NumberEIS-RSMF12FT162R
Standard Package5,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12FT162R
Related LinksRSMF12, RSMF12FT162R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12FT162R Details Description
Related parts for RSMF12FT162R
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 15W 1.25A datasheet.pdf