Stackpole Electronics Inc. RSMF12FT41R2
RSMF12FT41R2 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12FT41R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 41.2OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF12FT41R2.pdf
Availability of RSMF12FT41R2
QUANTITY
RSMF12FT41R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12FT41R2
Internal Part NumberEIS-RSMF12FT41R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12FT41R2
Related LinksRSMF12, RSMF12FT41R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12FT41R2 Details Description
Related parts for RSMF12FT41R2
CONN EDGE DUAL .050 DIP 150 POS datasheet.pdf
MODULE POWER 100A 200V BRIDGE datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
IC COMPARATR P-P NANOPWR SOT23-5 datasheet.pdf
MOTOR TIMER 8PIN SOCKET 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1MM SMD datasheet.pdf