Stackpole Electronics Inc. RSMF12FT43R2
RSMF12FT43R2 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12FT43R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 43.2OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF12FT43R2.pdf
Availability of RSMF12FT43R2
QUANTITY
RSMF12FT43R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12FT43R2
Internal Part NumberEIS-RSMF12FT43R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12FT43R2
Related LinksRSMF12, RSMF12FT43R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12FT43R2 Details Description
Related parts for RSMF12FT43R2
MODULE DIODE 170A 480VAC datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
MOUNT SQUARE TO5/TO18 0.140" datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 22mH VERT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 825 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf