Stackpole Electronics Inc. RSMF12FT511R
RSMF12FT511R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12FT511R
Brief Description
RES MO 1/2W 511OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF12FT511R.pdf
Availability of RSMF12FT511R
QUANTITY
RSMF12FT511R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12FT511R
Internal Part NumberEIS-RSMF12FT511R
Standard Package5,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12FT511R
Related LinksRSMF12, RSMF12FT511R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12FT511R Details Description
Related parts for RSMF12FT511R
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 54.08VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V P2H 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323 datasheet.pdf