Stackpole Electronics Inc. RSMF12JB18K0
RSMF12JB18K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JB18K0
Brief Description
RES MO 1/2W 18K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF12JB18K0.pdf
Availability of RSMF12JB18K0
QUANTITY
RSMF12JB18K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JB18K0
Internal Part NumberEIS-RSMF12JB18K0
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JB18K0
Related LinksRSMF12, RSMF12JB18K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JB18K0 Details Description
Related parts for RSMF12JB18K0
THERMISTOR NTC 40 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 140MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
IC BUFFER LOW PWR N-INV 6XSON datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 60 POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 100MA 750 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf