Stackpole Electronics Inc. RSMF12JB300R
RSMF12JB300R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JB300R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 300 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF12JB300R.pdf
Availability of RSMF12JB300R
QUANTITY
RSMF12JB300R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JB300R
Internal Part NumberEIS-RSMF12JB300R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JB300R
Related LinksRSMF12, RSMF12JB300R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JB300R Details Description
Related parts for RSMF12JB300R
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 50MHZ 8SO datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1K OHM 1.5A 1806 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf