Stackpole Electronics Inc. RSMF12JB5K10
RSMF12JB5K10 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JB5K10
Brief Description
RES MO 1/2W 5.1KOHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF12JB5K10.pdf
Availability of RSMF12JB5K10
QUANTITY
RSMF12JB5K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JB5K10
Internal Part NumberEIS-RSMF12JB5K10
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JB5K10
Related LinksRSMF12, RSMF12JB5K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JB5K10 Details Description
Related parts for RSMF12JB5K10
IC REG LDO 5V 0.5A 5PENTAWATT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 39A SOT-227B datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 150W TO247 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 90POS datasheet.pdf
FUSE ATS DIN72581/1 25A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BENCH MOUNT FOR 09990000810 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLK HORIZ MOD BOX 50MM 3C datasheet.pdf