Stackpole Electronics Inc. RSMF12JB91R0
RSMF12JB91R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JB91R0
Brief Description
RES MO 1/2W 91OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF12JB91R0.pdf
Availability of RSMF12JB91R0
QUANTITY
RSMF12JB91R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JB91R0
Internal Part NumberEIS-RSMF12JB91R0
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)91
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)