Stackpole Electronics Inc. RSMF12JT160R
RSMF12JT160R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JT160R
Brief Description
RES MO 1/2W 160 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF12JT160R.pdf
Availability of RSMF12JT160R
QUANTITY
RSMF12JT160R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JT160R
Internal Part NumberEIS-RSMF12JT160R
Standard Package5,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JT160R
Related LinksRSMF12, RSMF12JT160R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JT160R Details Description
Related parts for RSMF12JT160R
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 1K 28SOIC datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE LF datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 1/4" 7.3" datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 32POS VERT T/H datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .5W 100MM datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 700MA 300 MOHM datasheet.pdf