Stackpole Electronics Inc. RSMF12JT1R00
RSMF12JT1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JT1R00
Brief Description
RES MO 1/2W 1 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF12JT1R00.pdf
Availability of RSMF12JT1R00
QUANTITY
RSMF12JT1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JT1R00
Internal Part NumberEIS-RSMF12JT1R00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JT1R00
Related LinksRSMF12, RSMF12JT1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JT1R00 Details Description
Related parts for RSMF12JT1R00
RES SMD 21.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 15POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit datasheet.pdf
TERM BLK 35 DEGREE 24POS 5MM datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC SMBJ datasheet.pdf
QL ADJ ROLLER ARM LIMIT SWITCH datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf